Din rejse fra første kontakt til baby 

Få indblik i de forskellige steps, som indgår i et behandlingsforløb med IVF/ICSI.

Book gratis samtale ang. IVF eller ICSI her

IVF/ICSI-forløbet består overordnet af følgende steps

  • Booking og afholdelse af onlinesamtale med fertilitetskoordinator
  • Forberedelser til behandlingen
  • Online lægesamtale
  • Behandlingsstart
  • Ægudtagning
  • Oplægning af første æg
  • Resultat af behandling

Booking af samtale

Find den tid, der passer dig bedst i vores onlinekalender, udfyld et kort fertilitetsspørgeskema og book din første uforpligtende samtale. 

Herefter får du tilsendt et link til onlinesamtalen. 

Book din tid her

Onlinesamtale med vores fertilitetskoordinator 

  • I samtalen gennemgår vi det udfyldte spørgeskema og taler om din situation. Herefter gennemgår vi forløbet omkring IVF/ICSI-behandling med partner eller sæddonor. Ved du, at du skal have ægdonationsbehandling, fortæller vi også om dette forløb.

  • Efter samtalen har du et groft overblik over, hvordan en IVF/ICSI-behandling, evt. med ægdonation, foregår hos os fra start til slut.

  • Herefter får du tilsendt en kontrakt med prisoversigt til gennemlæsning. 
Læs mere her
Nadine Johanne Diers IVF
Ægdonation forklaret

Forberedelser til behandlingen 

  • Underskriv kontrakten og send den til os. 
  • Når vi har modtaget kontrakten, kontakter vi dig igen med yderligere informationsmateriale om den ønskede behandling, inkl. oversigt over test og forundersøgelser.   
  • Vi sender dig også en step-by-step guide til de kommende skridt i processen. 
  • Du vil få adgang til sikker mail, hvor du har den direkte kontakt med vores behandler- og lægeteam. 
  • Få taget de nødvendige tests og forundersøgelser. Du kan få taget alle tests og undersøgelser her på klinikken eller ved en gynækolog tæt ved, hvor du bor. Book en tid i klinikken eller hos din egen gynækolog. Testresultater m.v. sendes til os via sikker mail.  
  • Ønsker du behandling med sæddonor, er tidspunktet kommet til at finde den rette sæddonor. Vælger du en sæddonor fra sædbankerne BORN Donor Bank eller LIVIO Sperm Bank, tager vi os af både bestillingen og leveringen for dig. Vi har også et antal sæddonorer, som du kan vælge hos os. 
  • Ønsker du behandling med ægdonation, skal du finde en ægdonor. Du får tilsendt en kode, så du kan få adgang til vores ægdonorkatalog. Her kan du selv vælge din ægdonor eller sætte dig på venteliste til en ægdonor. Har du brug for hjælp til at vælge, hjælper vi gerne. 
Læs mere om ægdonationsbehandling her

Online lægesamtale 

  • Når alle tests og forundersøgelser er foretaget, og resultaterne modtaget, aftaler vi en lægesamtale. Her laver lægen en grundig gennemgang af din journal og forklarer alle medicinske aspekter i behandlingen.
    Samtalen kan foregå enten på klinikken eller online. 
  • Herefter modtager du recepter og din individuelle behandlingsplan. 
 

Behandlingsstart 

  • Behandlingen kan starte ved den næste ønskede cyklusstart.  
  • Bor du langt fra klinikken, kan de første 2/3 dele af behandlingen inkl. hormonstimulationen laves i din hjemby med hjælp fra egen gynækolog og den tilsendte behandlingsplan. 
  • Scanningsrapporter skal sendes til os her i klinikken til vurdering af vores behandlerteam. 
  • Tredje og sidste scanning foregår i klinikken, to dage inden ægudtagningen (hvis du skal behandles med egne æg). 
  • Du får samtidig instruktion til brug af ægløsningssprøjten, så du er forberedt på ægudtagningsdagen. 

Ægudtagningen 

  • Hvis du skal behandles med egne æg, foregår ægudtagningen her i klinikken. 
  • Du vil blive lokalbedøvet med ekstra smertestillende som supplement. 
  • Alle æg bliver taget ud og derefter befrugtet i laboratoriet, hvorefter de udvikler sig i 5-6 dage. 
  • De fleste føler ikke smerte under ægudtagningen, men du kan opleve ubehag, også bagefter.
Læs mere her

Oplægning af første æg 

  • Den første ægoplægning bliver enten lavet frisk efter befrugtning og 5-6 dages udvikling til blastocyststadiet i laboratoriet eller med fryseæg, der bliver optøet. 
  • Hvis der er mere end én blastocyst, bliver alle resterende blastocyster frosset ned til yderligere forsøg eller søskende.
  • Du kan tilvælge akupunkturbehandling efter ægoplægningen, hvis du ønsker det.
Læs mere om ægoplægningen her

Resultatet af behandlingen 

  • Ti dage efter ægoplægningen er tiden endelig kommet til din HCG-test, hvor vi måler, om graviditeten er på vej.
    Vi forstår, at denne periode er fyldt med spænding og måske lidt nervøsitet, men du kan være sikker på, at vi vil tage os godt af dig.

  • Når resultatet er klart, giver vi dig hurtigt besked, så du ved, hvordan næste skridt ser ud – uanset udfaldet. Vi er her hele vejen for at støtte dig i din fertilitetsrejse. 
  • Ved positiv HCG-test udsteder vi et graviditetsdokument, der bekræfter graviditeten. 
  • Efter ca. tre uger inviterer vi til hjerteblinkscanning, hvor du vil modtage et fødselsdokument ved normal udvikling af graviditeten.
Happy baby wearing a bodysuit with the text "Made with lots of love and a little bit of science. Diers IVF".

Har du spørgsmål til IVF eller ICSI-behandling?
Send os en besked – eller kontakt os her